Boilermaker i Charles Bukowski

Charles-Bukowski-y-Linda-King.jpg
Pierwszy raz spróbował alkoholu mając 17 lat. Było to wino z piwniczki jego dziadka, którym upił się wraz z kolegą. Po tym zdarzeniu usiadł w parku i uświadomił sobie, że w końcu znalazł coś, co nieraz mu w życiu pomoże.

„Na tym polega problem z piciem. Gdy wydarzy się coś złego, pijesz, żeby zapomnieć. Kiedy zdarzy się coś dobrego, pijesz, żeby to uczcić. A jeśli nie wydarzy się nic szczególnego, pijesz po to, żeby coś się działo.”- tak wyglądał problem alkoholowy według Charlesa Bukowskiego. Pił dużo, mnóstwo pieniędzy wydawał na alkohol, bez niego nie był w stanie tworzyć i nie mógłby się też utrzymać, gdyż wszystkie utwory napisał w stanie upojenia. Jego życie kręciło się więc wokół picia, palenia, kobiet i literatury.

Twórczość pisarza uzależniona była od tego samego, co jego życie. Inspirował się osobistymi doświadczeniami, prostym językiem opowiadał o seksie, kobietach, alkoholu. Był wulgarny, ale właśnie to świadczyło o wrażliwości i głębokim zrozumieniu ludzkiej natury. Jego bohaterowie to typowi outsiderzy, buntownicy, którzy sytuowali się na społecznym marginesie.

Alkoholizm wpłynął znacznie na jego zdrowie. Jeden z lekarzy stwierdził, że kolejny łyk alkoholu będzie dla Charlesa Bukowskiego wyrokiem śmierci. Od tej pory zaczął walczyć ze swoją chorobą, lecz niejednokrotnie uległ pokusie sięgnięcia po kieliszek. Zaraz po zupełnym odstawieniu zachorował na białaczkę i bardzo szybko zmarł. Niektórzy twierdzili, że organizm nie zniósł pożegnania z wysokoprocentowymi substancjami.

Ulubionym połączeniem Bukowskiego był tak zwany Boilermaker, czyli popularny zestaw amerykańskiej klasy robotniczej. Jego przygotowanie nie wymaga wielu umiejętności. Do kufla wypełnionego jasnym piwem należy wrzucić kieliszek z whisky. Dobrze smakuje, szczególnie przy Kobietach Charlesa Bukowskiego.

thumb_COLOURBOX10625738

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s